Męskie spodnie o eleganckim kroju

Spodnie to wierzchnia część ubrania, osłaniająca ciało od pasa w dół. To oczywista definicja ale skąd się wzięły? Kto je wynalazł? W Europie do XIV wieku spodnie nie były znane, gdyż  zarówno kobiety jak i mężczyźni nosili suknie.  Pierwsi spodnie założyli rycerze, gdyż suknie znacznie utrudniały jazdę konną.  W średniowieczu panowie nosili nogawice, czyli dwie osobne rurki, wykonane najczęściej z sukna (tkanina wełniana), przypinane do specjalnego paska, zakładanego pod tunikę. Stopy nogawic podszywano skórą, co pozwalało często na rezygnację z obuwia w pomieszczeniach. Pod koniec XIV wieku nogawice połączono oraz przedłużono do talii, co zapoczątkowało powstaniu nogawico – spodni, które przypominały dzisiejsze rajtuzy. W Renesansie podzielono je na dwie części, górną – bufiastą, okrywającą biodra oraz dolną – rurkowatą sięgającą za kolana, łydkę zaś okrywała pończocha. Z biegiem lat spodnie przechodziły kolejne metamorfozy, były noszone jako krótkie bufiaste spodenki (usztywniane i watowane) zakładane z pończochą, po czym w XVII wieku modne stały się spodnie szerokie, długie do samych kostek, przewiązane jedwabnym paskiem. Takie spodnie mogli nosić jedynie przedstawiciele warstw wyższych, biedota nosiła proste spodnie, przewiązane sznurem w pasie. To właśnie ten rodzaj spodni stał się pod koniec XVIII wieku punktem wyjścia do stworzenia pierwszych spodni garniturowych. Gdy mężczyźni przekonali się, że długie, jednokolorowe spodnie bez ozdób są nie tylko wygodne ale doskonale prezentują się, stały się kanonem elegancji, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Dziś mamy wiele rodzajów spodni garniturowych, które różnią się między sobą nie tylko kolorem czy tkaniną ale przede wszystkim krojem. Spodnie garniturowe, które noszone są razem z marynarką wykonane są w wełny, zwykle mają kant oraz skośne kieszenie. Kant powoduje to, że sylwetka wygląda smukło, a całość prezentuje się bardzo elegancko. Kieszenie znajdują się z przodu, sięgają bocznego szwu nogawek. Na jednej z nich (zwykle po prawej stronie) może znajdować się mała kieszonka zwana bilonówką. Niektóre modele posiadają również kieszenie tylne, zwykle proste i płytkie. Większość posiada także szlufki, których obecność jest związana z koniecznością noszenia paska. Spodnie takie mogą mieć zarówno niski stan, z przeznaczeniem dla panów szczupłych lub stan wysoki, dobrze sprawdzający się u panów tęższych. Dzisiejsza moda naszą uwagę zwraca na spodnie garniturowe slim, o kroju węższym i bardziej dopasowanym niż regular. Niestety nie każdy może założyć takie spodnie, gdyż są one przeznaczone przede wszystkim dla panów dosyć szczupłych i wysokich. Ważne jest, by w stylizacji eleganckiej, kolor spodni był spójny z garniturem. Również długość spodni powinna być odpowiednia, nogawki nie mogą marszczyć się na dole. Tył powinien sięgać górnej cholewki buta, zaś przód nie powinien opierać się na obuwiu.

Jednak spodnie nie zawsze muszą być ubierane w komplecie z marynarką. Mogą być również podstawą eleganckich stylizacji lecz zdecydowanie mniej formalnych niż garnitur. Eleganckie spodnie bez kantów z powodzeniem zastąpią te od garnituru zawsze wtedy, gdy postawimy na wygodę. Chinosy, bo o nich mowa, to uniwersalne, bawełniane spodnie występujące w wielu kolorach. Ich wygoda jest nieoceniona, a ich uniwersalność pozwala na swobodne komponowanie stylizacji zarówno bardziej formalnej jak i casualowej. Posiadają skośne kieszenie, szyte z przodu, wzdłuż szwa bocznego, zapięcie na zamek oraz tylne kieszenie zewnętrzne, najczęściej bez patek, wykończone prosto z wypustkami i zapięte na guzik. Również jak w przypadku spodni garniturowych, chinosy możemy podzielić na dwa rodzaje w oparciu o szerokość nogawek:

– chinosy typu regular, w których nogawka zwęża się proporcjonalnie, a szerokość w udzie jest większa niż w przypadku spodni slim. Fason taki odpowiedni jest dla mężczyzn o mocnej budowie ciała

– chinosy typu slim, w których nogawka zwęża się proporcjonalnie ku dołowi, mają węższy obwód w udzie, model idealny dla panów o szczupłych udach

Chinosy to jedne z najbardziej uniwersalnych spodni, jakie kiedykolwiek stworzono, to obowiązkowy element w męskiej szafie.  Dobrze dobrane spodnie nie opinają nóg ale nie są też zbyt luźne. Należy je dopasować tak, by zapewniały swobodę ruchów. Wybierając odpowiednią długość należy zwrócić uwagę by nogawka nie marszczyła się na bucie. Tradycyjne kolory chinosów np. popielate czy czarne, idealnie będą komponować się z każdym fasonem marynarki.  Pasują także do T-shirtów i polówek. Chinosy nie są spodniami bardzo formalnymi, tak jak wełniane spodnie garniturowe zaprasowane w kant, jednak z uwagi na ich uniwersalny charakter, idealnie będą pasowały na wiele okazji typu wesele czy wyjście do teatru. Bawełniany cieńszy  model to świetne rozwiązanie na lato, spodnie wykonane z grubszej tkaniny posłużą w chłodniejsze dni.

Moda męska w znacznym stopniu ulegała zmianom na przestrzeni wieków, jednak dziś znacznie łatwiej możemy bawić się modą. Na rynku mamy olbrzymi wybór eleganckich spodni o różnych fasonach, wzorach i kolorach. Męska garderoba powinna być wyposażona w co najmniej kilka różnych modeli eleganckich spodni, dzięki którym można stworzyć stylizacje o różnym charakterze, na wiele okazji.